Președintele Chinei l-a felicitat pe Nicușor Dan pentru câștigarea alegerilor prezidențiale

Data:

Președintele Chinei, Xi Jinping, i-a transmis, joi, un mesaj oficial de felicitare lui Nicușor Dan pentru câștigarea funcției de președinte al României, informează Agerpres, potrivit agenției Xinhua.

Președintele chinez a precizat că România a fost a treia țară din lume care a stabilit relații diplomatice cu Republica Populară Chineză. De asemenea, Xi Jinping a evidențiat că cele două țări ar trebui să își consolideze comunicarea, să construiască consensul și să aprofundeze cooperarea pentru a profita împreună de oportunitățile acestor vremuri și pentru a lucra împreună pentru a aborda riscurile și provocările.

Xi Jinping a spus că acordă o mare importanță dezvoltării relațiilor dintre China și România și că dorește să colaboreze cu Nicușor Dan pentru a scrie un nou capitol în cooperarea dintre cele două țări și pentru a aduce mai multe beneficii popoarelor ambelor țări, potrivit Agerpres.

Citește și: Candidați controversați, aleși de CSM, în conducerea Inspecției Judiciare

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Foto: AGERPRES / EPA / MINH HOANG / POOL)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related