AKTUAL24 | Germania finanțează accesul Ucrainei la internet prin rețeaua de sateliți Eutelsat

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Berlinul a plătit pentru accesul Ucrainei la rețeaua de internet prin satelit operată de compania franceză Eutelsat, în timp ce Europa caută alternative la rețeaua Starlink a lui Elon Musk, a anunțat directorul executiv al Eutelsat, Eva Berneke, pentru Reuters, relatează Ukrinform.

Berneke a spus că firma a furnizat Ucrainei serviciul său de internet prin satelit de mare viteză timp de aproximativ un an prin intermediul unui distribuitor german.

Citește și: Procurorul care a permis plecarea fraților Tate din țară a fost propus pentru promovare de conducerea DIICOT

Ea a adăugat că acest serviciu a fost finanțat de guvernul german, dar a refuzat să comenteze costul. Berneke a spus că există mai puțin de o mie de terminale care conectează utilizatorii din Ucraina la rețeaua Eutelsat, ceea ce reprezintă o mică parte din cele aproximativ 50.000 de terminale Starlink pe care Ucraina spune că le are, dar ea a spus că se așteptă ca cifra să crească.

„Acum căutăm să ajungem între 5.000 și 10.000 de terminale relativ repede”, a spus ea, adăugând că ținta ar putea fi atinsă „în câteva săptămâni”. Întrebată dacă Germania va finanța și această prevedere suplimentară, purtătorul de cuvânt al Eutelsat, Joanna Darlington, a spus că problema este în discuție.

Continuarea în Aktual24

Citește și: Mărturii cutremurătoare din timpul Mineriadei din 13-15 iunie 1990: „Mama mă-tii–legionaro, te învăţ eu democraţie”

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(sursa foto: pixabay.com)

spot_imgspot_img
PRESShub
PRESShubhttps://www.presshub.ro/
PRESShub este mai mult decât o platformă media – este o portavoce pentru presa independentă. Creată în 2018 de Freedom House România, coagulează 44 de publicații acoperind peste jumătate din teritoriul României, acoperind și diaspora. Într-o țară unde presa locală este adesea sufocată de interese politice, PRESShub este o platformă pentru jurnalismul de la firul ierbii, care crede în puterea comunităților bine informate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

De la aliat al Moscovei la partener al Kievului? Ce semnal transmite Serbia prin vizita lui Zelenski

Prima vizită a președintelui ucrainean Volodimir Zelenski în Serbia...

UEFA cere explicații după tentativa FIFA de a vinde o parte din Cupa Mondială

Conflictul dintre UEFA și conducerea FIFA este departe de...

Rusia ar putea testa NATO printr-o provocare limitată, avertizează serviciile americane

Se înmulțesc avertismentele serviciilor de informații occidentale cu privire...