Două monumente de importanță națională din judeţul Dolj, Cula Izvoranu – Geblescu, din comuna Brabova, și Cula Cernăteștilor, din comuna Cernătești, au fost inaugurate, vineri după-amiază, în urma unui proces complex de refacere, imobilele fiind complet dotate și echipate cu tehnologii moderne pentru a ilustra cât mai fidel aspecte ale epocii căreia îi aparțin.
Comuna Stâlpeni, cu un număr semnificativ de elevi și școli, se confruntă cu o problemă care afectează direct accesul la educație al tinerei generații. Conform Legii Educației Naționale, transportul școlar ar trebui să fie gratuit pentru elevii care nu pot fi școlarizați în localitatea de domiciliu. Cu toate acestea, în Stâlpeni, această prevedere legală nu este respectată, și elevilor, conform informațiilor pe care le avem, li se cere să plătească câte 5 lei/zi pentru a ajunge la școală.
Barurile ieşene, dacă ar fi să ne luăm după datele de bilanţ pe anul 2022, şi-au revenit complet după dezastrul din pandemie, iar criza provocată de conflictul din Ucraina, care a avut ca urmări scumpiri ale tarifelor la utilităţi şi la produse alimentare sau nealimentare nu pare să le fi afectat în mare măsură.
Olguța Vasilescu, primarul în funcție al Craiovei, l-a dat în judecată pe Petru Becheru, fostul președinte al Asociației de Proprietari Bloc ”Romarta” din oraș. Becheru a fost martor denunțător în Dosarul ”Fațada”, în care, între altele, edilul a fost acuzat că le-ar fi cerut mai multor oameni de afaceri, care aveau contracte cu primăria, să facă sponsorizări către o asociație non-profit pentru reabilitarea fațadelor blocurilor din centrul Craiovei.