Un proiect de lege care prevede unirea României cu R. Moldova a trecut de Camera Deputaților. Extremiștii români au monopolizat mai demult discursul unionist pentru a-l compromite și pentru a face jocul Rusiei.
Proiectul de lege pentru unirea cu Republica Moldova are patru articole și a fost depus de un grup de parlamentari SOS. Acest act legislativ a trecut tacit de Camera Deputaților, adică a fost aprobat automat, fără să mai fie dezbătut în plen, fiindcă a trecut termenul legal, de 45 de zile, în care putea fi dezbătut. Urmează să fie pus pe ordinea de zi din Senat. Totuși, e greu de crezut că ar putea fi adoptat după ce a primit mai multe avize negative. Consiliul Legislativ precizează că nu se pronunță asupra oportunității legii, dar menționează printre altele o decizie a Curții Constituționale (683/2012) potrivit căreia nu intră în atribuțiile parlamentului să ia decizii de acest fel pentru că doar președintele este cel care reprezintă statul român „în planul politicii externe”, deci el „conduce și angajează statul” în relațiile externe.
De ce proiectul unirii în viziunea lui Șoșoacă nu poate fi pus în aplicare: 10 motive
Consiliul Economic și Social explică și mai clar de ce a avizat negativ proiectul unionist gândit de europarlamentara Diana Șoșoacă, o admiratoare deschisă a președintelui rus Vladimir Putin:
(1) Potrivit Constituției Republicii Moldova, „Dispoziţiile privind caracterul suveran, independent şi unitar al statului, precum şi cele referitoare la neutralitatea permanentă a statului, pot fi revizuite numai cu aprobarea lor prin referendum, cu votul majorităţii cetăţenilor înscrişi în listele electorale” (Art. 142).
(2) Unirea nu poate fi „forțată de o lege a statului român”, ci trebuie să aparțină cetățenilor celor două state.
Continuarea, în Deutsche Welle
(Foto: Președinta partidului SOS România, Diana Șoșoacă. FOTO: Inquam Photos / George Călin)



