Dezinformările care au devenit virale pe rețelele sociale în 2021

Data:

Pandemia a adus cu ea și o hemoragie de știri false și dezinformare. Sub presiunea schimbărilor permanente în datele pandemiei, românii au devenit din ce în ce mai sceptici în a crede informațiile reale și la fel de nepregătiți în a le verifica pe cele false.

55,6% dintre respondenţi unui sondaj apreciau că în ultimele luni au fost expuşi la ştiri false sau dezinformări în foarte mare şi mare măsură (faţă de 50,1% în iunie şi 55% în martie), iar 40,8% că au fost expuşi în mică măsură sau foarte mică măsură/deloc (faţă de 45,6% în iunie şi 42,6% în martie).

Cercetarea de piață a fost făcută în octombrie 2021 și arăta direcția în care se duce încrederea populației.

Citiți articolul integral pe Romania.europalibera.org

Citiți și

Cum s-a răspândit pe internet un fake-news că românii nu se vor mai putea încălzi cu lemne peste doi ani, pentru că e interzis de UE

spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img
spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

România și Austria dau uitării episodul Schengen și se concentrează pe reconstrucția Ucrainei

După întâlnirea avută pe Arena Națională, la meciul unde...

Franța recunoaște oficial statul Palestina și propune o forță internațională de stabilizare în Gaza

Președintele Emmanuel Macron a anunțat recunoașterea oficială de către...

Acțiune ecologică. Primăria Oradea se alătură campaniei „Let’s Do it, Romania!”

Primăria Oradea se alătură campaniei „Let’s Do It, Romania!”,...