Percheziţii în Brașov într-un dosar de camătă şi şantaj. 18 persoane, conduse la audieri

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Percheziţii în Brașov într-un dosar de camătă şi şantaj. Un număr de 18 persoane au fost audiate, la sediul IPJ Braşov, într-un dosar de camătă şi şantaj, în care, joi, poliţiştii Serviciului Investigaţii Criminale, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Rupea, au efectuat mai multe percheziţii domiciliare, informează Agerpres.

Conform Inspectoratului Județean de Poliție Braşov, pe parcursul anului trecut, persoanele bănuite de săvârşirea infracţiunilor de camătă ar fi acordat împrumuturi cu o dobândă de până la 100%, existând şi situaţii în care persoanele care se împrumutau erau deposedate de locuinţe ori diferite bunuri în contul datoriilor.

Totodată, potrivit anchetatorilor, cămătarii ar fi şantajat mai multe persoane, prin constrângere şi ameninţări, să le remită sume de bani necuvenite.

Citește și: Firma fostului șef al ISU Prahova care trebuia să evite tragedia de la Ferma Dacilor, 27 contracte cu statul

„Astfel, la data de 4 ianuarie, poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale al IPJ Braşov, împreună cu poliţişti din cadrul Serviciului Criminalistic Braşov şi luptători din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale Braşov, au pus în executare 3 mandate de percheziţie domiciliară şi 3 mandate de aducere pe raza judeţului Braşov. Cu ocazia desfăşurării percheziţiilor domiciliare au fost ridicate bunuri, valori şi înscrisuri în vederea completării materialului probator, sume de bani în valoare de aproximativ 42.000 lei, un utilaj agricol tip tractor, precum şi aproximativ 30 kg articole pirotehnice deţinute ilegal. Au fost conduse la sediul IPJ Braşov 18 persoane, în vederea audierii”, se arată într-un comunicat remis, joi, de IPJ Braşov.

Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcţia Operaţiuni Speciale din cadrul Poliţiei Române, se menţionează în comunicatul citat.

Citește și: Magnatul Puiu Popovici a anulat în instanță două hotărâri de guvern vechi de un sfert de secol, care-i dădeau bătăi de cap în dosarul „Băneasa”

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Fotografie generică. FOTO: Inquam Photos / Cornel Putan)

spot_imgspot_img
PRESShub
PRESShubhttps://www.presshub.ro/
PRESShub este mai mult decât o platformă media – este o portavoce pentru presa independentă. Creată în 2018 de Freedom House România, coagulează 44 de publicații acoperind peste jumătate din teritoriul României, acoperind și diaspora. Într-o țară unde presa locală este adesea sufocată de interese politice, PRESShub este o platformă pentru jurnalismul de la firul ierbii, care crede în puterea comunităților bine informate.
1 COMENTARIU
  1. Păcat de banii cheltuiti .Procuratori se fac ca lucrează, daca , chiar fac ceva -justitia ii prescrie sau iartă. Paguba o platesc contribuabili cinstiti .Poate si la CEDO din cauza viciilor de procedură făcute la înțelegere cu interlopii .

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Filmul „Fjord”, regizat de Cristian Mungiu, a câștigat trofeul Palme d’Or

Lungmetrajul „Fjord”, regizat de Cristian Mungiu, a câștigat trofeul...

Credinţă, tradiţie şi vindecare sufletească la marele pelerinaj de Rusaliile catolice de la Şumuleu Ciuc

Pelerini din ţară şi din străinătate, veniţi în număr...

Ilie Bolojan cere o analiză a proiectelor PNRR pentru evitarea pierderii finanţărilor

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, la Iaşi,...