Salvamont Prahova avertizează că există un pericol de avalanșe din cauza ninsorilor și vântului puternic

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Salvamont Prahova avertizează că există riscul declanşării avalanşelor în zonele montane, din cauza ninsorilor abundente şi vântului puternic care au favorizat formarea unor plăci de vânt periculoase, potrivit Agerpres.

„În ultimele două zile, la altitudini de peste 1.800 de metri a nins destul de mult, iar vântul a suflat cu putere, ceea ce a dus la formarea plăcilor de vânt. Ruperea acestora poate declanşa avalanşe, care pot fi periculoase, chiar dacă sunt de mici dimensiuni. În acest weekend, vântul va sufla cu peste 100 km/h, iar temperatura va scădea până la minus 16 grade Celsius la Vârful Omu”, se precizează pe pagina Salvamont Prahova.

Citește și: O zi până la primul tur de scrutin al alegerilor prezidențiale

Astfel, salvatorii montani nu recomandă parcurgerea văilor de abrupt de către montaniarzii experimentaţi.

„Pentru practicanţii de drumeţii, reamintim că traseele turistice montane omologate, care ajung la altitudini mari, sunt declarate închise în sezonul de iarnă. Recomandăm parcurgerea doar a traseelor turistice de la baza muntelui”, subliniază sursa citată.

Citește și: Alegeri prezidențiale 2024. Peste 48.000 de români au votat în Diaspora

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Foto: Salvamont Prahova / Facebook)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUBhttps://www.presshub.ro/
PRESShub este mai mult decât o platformă media – este o portavoce pentru presa independentă. Creată în 2018 de Freedom House România, coagulează 44 de publicații acoperind peste jumătate din teritoriul României, acoperind și diaspora. Într-o țară unde presa locală este adesea sufocată de interese politice, PRESShub este o platformă pentru jurnalismul de la firul ierbii, care crede în puterea comunităților bine informate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

INSP: A fost raportat un caz suspect de hantaviroză, aflat în investigaţie epidemiologică

Institutul Naţional de Sănătate Publică a făcut precizări, vineri...

Procurorii Gigi Ștefan și Teodor Niță, arestați preventiv pentru 30 de zile

Înalta Curte de Casație și Justiție a dispus vineri...

Kelemen Hunor: Prima noastră opţiune este să refacem coaliţia. În cel mai rău caz, rămânem în opoziţie

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, după şedinţa de...