Serviciul de Securitate al Ucrainei a demascat o rețea de escroci care înșelau rudele soldaților ucraineni dispăruți sau uciși

Data:

O rețea de escroci care pusese la cale o întreagă schemă frauduloasă cu scopul de a lua bani de la rudele soldaților ucraineni în schimbul eliberării acestora din captivitate a fost destructurată de Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU), a precizat purtătorul de cuvânt la serviciului, Artem Dekhtiarenko, pe Facebook.

Escrocii care au pus la cale schema ”Ruda dumneavoastră este captivă!”acționau la Zaporojie.

Aceștia monitorizau cu atenție mediul online și culegeau informații despre soldații uciși sau dați dispăruți și familiile acestora pe care apoi le sunau oferindu-le ajutorul pentru eliberarea militarilor din captivitate sau recuperarea trupului neînsuflețit, în schimbul unei sume de bani care varia în funcție de starea emoțională a victimelor fraudei.

Citește articolul integral pe HotNews.ro

Citește și: Peste 4 milioane de ucraineni s-au refugiat în Polonia de la începutul războiului

spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

AKTUAL24 | Grecia, principalul furnizor de nave pentru „flota din umbră” a Rusiei

Multe foste nave grecești navighează în „flota din umbră”...

AKTUAL24 | Moscova începe construcția unui pod între Rusia și Coreea de Nord

Construcția unui pod rutier între Rusia și Coreea de...