VIDEO Ucraina, câştigătoarea Finalei Eurovision 2022. Ce promisiune a făcut președintele Zelenski după aflarea veștii

Data:

spot_img

Ucraina, reprezentată de Kalush Orchestra, cu piesa „Stefania”, a câștigat ediția 66 a concursului Eurovision Song Contest. Trupa a adunat 631 de puncte, fiind propulsată pe locul I de votul publicului.

După votul celor 40 de jurii, Marea Britanie conducea clasamentul, cu 283 de puncte, urmată de Suedia – 258, Spania – 231 și Ucraina – 192. Melodia Ucrainei a primit din partea publicului 439 de puncte.

YouTube video

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a felicitat Kalush Orchestra, spunând că curajul Ucrainei „a impresionat lumea”.

Într-o postare pe Instagram, acesta a promis să găzduiască Eurovisionul într-un Mariupol „liber, reconstruit și liniștit”, referindu-se la orașul care este în mare măsură sub control rusesc.

Pe locul al doilea, s-a clasat Marea Britanie, reprezentată de Sam Ryder, un cântăreț de 31 de ani celebrul pe rețelele de socializare. El a interpretat piesa „Space Man”. Următorii clasați au fost reprezentanții Spaniei, Suediei și Serbiei.

Moldova, prin Zdob și Zdub, care a cântat piesa „Trenulețul”, prin care sugerează unirea dintre români, s-a clasat pe locul 7. România, prin WRS, cu piesa Llamame, a ieșit pe locul 18.