Când grosimea sprâncenei devine politică de stat: cazul Caragea și infantilizarea spațiului public românesc

Data:

De ce numirea unui administrator special într-o fabrică de armament este transformată într-un spectacol despre fizionomie — și ce spune asta despre sănătatea unei democrații europene.

O numire strategică întâmpinată cu bârfe, nu cu argumente

Numirea lui Viorel Salvador Caragea, fost șef IPJ Gorj, ca administrator special la Uzina Mecanică Sadu — o fabrică de armament strategică — ar fi trebuit să genereze o dezbatere matură despre:

• securitatea industrială,

• vulnerabilitățile istorice ale uzinei,

• criteriile de selecție,

• responsabilitatea poziției.

În schimb, ce a generat?

Un linșaj de presă centrat pe sprâncene și nume.

Acesta nu este un accident cultural. Este un tipar dovedit de cazuri recente: primari, avocați, profesori universitari sau magistrați au reclamat în mod repetat campanii de denigrare bazate pe zvonuri, insulte, insinuări și atacuri la persoană — nu la competență.

Continuarea, în Sudvest.ro

Citește și: De ce a respins Înalta Curte cererea de recuzare formulată de judecătoarea Ana Maria Puiu împotriva unui coleg de la instanța supremă

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
Marius Daea
Marius Daea
Marius Daea este jurnalist cu o experiență de peste 27 de ani în presa scrisă, radio și TV. A început în anul 1993, ca reporter corespondent din Gorj pentru Radio România Oltenia Craiova. Din anul 1998 și-a continuat activitatea profesionalî ca reporter și realizator TV la Antena 1 Târgu Jiu. Din 2004 până în 2010 a fost directorul acestei stații locale. Marius Daea este licențiat în Relații Internaționale și Studii Europene. Este membru al Earth Journalism Network Washington DC, Internews Europe Londra și al Clean Energy Wire Berlin. De asemenea, membru asociat al Federației Europene pentru Jurnalism de Știință. Lucrează ca reporter freelancer de investigație pentru Newsweek Romania.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Mitul reformismului lui Nicușor Dan. Urmează mare blat

Apetitul reformist al lui Nicușor Dan a fost și...

Realitatea s-a închis. Cine a protejat-o? Dar pe Georgescu?

Realitatea, televiziunea prin care și-au făcut propagandă Călin Georgescu,...

MAGA Image

Profitând de o scurtă pauză între declarațiile amețitoare ale...

O poveste fără de sfârșit: tensiunile din coaliția de guvernare și dilemele președintelui Nicușor Dan

Scena politică a devenit foarte agitată în ultimele săptămâni,...