A doua ediţie a evenimentului „Cămeşa sunt EU. SânzIEne la MuzEU” s-a ținut sâmbătă la Complexul Muzeal Județean Bistrița-Năsăud, cu acelaşi gând, cu mândrIE, să te-mbraci româneşte, să te bucuri de tradiţia pură, dar şi de punerea ei pe pânza actualităţii.
Cel mai fain moment, în mod subiectiv, desigur, a fost parada costumelor populare aduse de Virgina Linul, intitulat „Dansul ielelor”.
Momentul a reprezentat o întâlnire cu costumele populare autentice din zona Bistrița-Năsăud, cu explicații live furnizate de creatoarea Virginia Linul care este și doctor în etnografie.
Organizatorii s-au gândit să solicite bistrițenilor care vor să îmbrace aceste costume să se înscrie din timp pentru a participa la paradă.
![](https://i0.wp.com/saptamana.online/wp-content/uploads/2022/06/Fotomarco-2022-06-25-19-1350-A6252605-1.jpg?resize=640%2C960&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/saptamana.online/wp-content/uploads/2022/06/Fotomarco-2022-06-25-19-2520-A6252697-1.jpg?resize=640%2C960&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/saptamana.online/wp-content/uploads/2022/06/Fotomarco-2022-06-25-19-3609-A6252993-1.jpg?resize=640%2C640&ssl=1)
Continuarea, în Săptămâna Online!