În urmă cu un sfert de secol trenurile românești erau mai rapide decât azi, pe aproape toate magistralele

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Potrivit HotNews.ro​, în 1995 și 1996 trenurile românești erau pe aproape toate magistralele mai rapide decât acum, unele trenuri Expres și InterCity rulau și 300 km fără oprire și călătoria dintr-o parte în alta a țării dura cu 2-3 zile mai puțin decât în zilele noastre.

Acum un sfert de secol erau mult mai multe trenuri internaționale care tranzitau România și erau mai bine de 30 de secții pe care trenurile interne de foarte scurt parcurs circulau. Aceste secții s-au închis de atunci și oamenii pot apela doar la microbuze sau la mașinile personale.

Articolul integral, în HotNews.ro!

spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Nicușor Dan între patriotism și iliberalism

Președintele a acuzat partidele de lipsă de responsabilitate și...

Cum a ajuns România „un bulevard pentru drone rusești”

Radarele militare autohtone au pierdut drona rusească rătăcită deasupra...