„Pe mine nu mă mai reprezinți”: atacul dur al lui Ludovic Orban la adresa lui Nicușor Dan

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Fostul lider PNL Ludovic Orban a lansat luni un atac dur la adresa președintelui Nicușor Dan, acuzându-l de trădare politică și anunțând că va susține necesitatea demiterii acestuia. Mesajul, publicat pe Facebook, vine în plin scandal legat de formarea Guvernului Veștea și la scurt timp după revenirea lui Orban la Congresul PNL.

Fostul președinte al PNL Ludovic Orban a publicat luni un mesaj dur pe Facebook prin care îl acuză pe președintele Nicușor Dan de trădare și anunță că va începe să susțină ideea demiterii acestuia din funcție.

În postare, Orban îi reproșează șefului statului că l-a susținut pentru a lupta împotriva PSD-ului, a AUR și SOS, a rețelelor din servicii și a sistemului de justiție — și nu pentru a se alia cu acestea. Fostul lider liberal descrie PSD-ul drept un partid ale cărui structuri „sufocă” instituțiile și companiile de stat, acuză AUR și SOS de discurs antieuropean și antidemocratic și vorbește despre o rețea de complicități în justiție care ar controla CSM și funcțiile-cheie din sistem.

Citește și: Anticorupția, capitolul invizibil din programul de guvernare Veștea

Guvern cu sprijinul extremiștilor

Orban susține că, în ultimul an, Nicușor Dan nu a acționat împotriva acestor structuri, ci s-a aliat cu ele, considerând acest comportament o formă de trădare a oamenilor care au crezut în el şi l-au votat ca să devină preşedintele României. Printre reproșurile concrete enumerate de fostul premier se numără faptul că Dan nu ar fi blocat numirea Liei Savonea la conducerea ÎCCJ, că a numit rapid procurorii-șefi și adjuncții acestora și că a păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor de informații, în loc să inițieze o reformă a acestora.

Orban îl acuză de asemenea pe președinte că ar fi colaborat în secret cu PSD pentru a submina guvernul condus de Ilie Bolojan și că ar urmări învestirea unui nou cabinet — cel propus de Adrian Veștea — bazat pe voturile PSD, AUR, SOS și ale altor formațiuni similare.

Fostul lider liberal conchide mesajul printr-un avertisment direct. Spune că nu se mai simte reprezentat de Nicușor Dan și că, dacă situația continuă, îl va considera „cea mai mare amenințare pentru democrația din România”, anunțând că va acționa în consecință, susținând demiterea președintelui.

Postarea vine pe fondul crizei politice legate de votul de învestitură a Guvernului Veștea în Parlament și la câteva zile după revenirea lui Ludovic Orban la Congresul PNL, unde fostul lider liberal a anunțat că vrea să contribuie la reconstrucția partidului alături de actuala conducere.

spot_imgspot_img
Virgil Burlă
Virgil Burlă
Virgil Burlă este jurnalist din anul 2000. A început la Iași, apoi a continuat la București, unde s-a specializat ca reporter pe domeniul justiției. Mai colaborează cu Europa Liberă România.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Anticorupția, capitolul invizibil din programul de guvernare Veștea

Programul de guvernare al Cabinetului Veștea tratează corupția ca...

Adrian Veștea a depus la Parlament lista Cabinetului și programul de guvernare

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus duminică, la Parlament,...

Arhitectură și sunet la „Micul Trianon”. Festivalul Stradivarius revine la Domeniul Cantacuzino

Ruinele Palatului „Micul Trianon” de la Florești vor găzdui,...

PSD a decis să intre în Guvernul Veștea (surse)

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a convocat duminică, începând cu...