Președintele Poloniei, Karol Nawrocki, a fost primit, marți, la Palatul Cotroceni, de președintele Nicușor Dan.
După convorbirile oficiale, cei doi șefi de stat au susținut o conferință de presă.
„Polonia este un partener important pentru România și vom continua dialogul”, a declarat președintele Nicușor Dan.
„Am discutat despre colaborarea industriilor noastre de apărare. Considerăm că noi nu trebuie să fim doar primitori de tehnologie, ci și fabricanți de tehnologie”, a afirmat Karol Nawrocki.
Declarațiile președintelui Nicușor Dan
„În primul rând, doresc să-i urez bun venit în România președintelui Poloniei. Dragă Karol, bine ai venit în România!
Motivul prezenței domniei sale este prezența la Summitul B9 de mâine. După cum știți, B9 este un format creat de România și Polonia împreună în 2015 , un format de securitate, care se adresează țărilor de pe Flancul Estic. Și, în discuția noastră de mâine, pe care România și Polonia o vor coprezida, o să vorbim de situația de securitate în Flancul Estic. Ne vom acorda între noi, în pregătirea Summitului de la Ankara de peste două luni, și vom discuta despre cum putem să facem mai eficiente pregătirile noastre militare din interiorul NATO și din interiorul Uniunii Europene.
Am avut o discuție bilaterală, substanțială, cu Președintele Poloniei. Polonia este un partener strategic al României. După cum știți, la începutul lunii martie am făcut o vizită în Polonia și acesta este un răspuns. Am vorbit de agenda bilaterală, am vorbit de cum putem să colaborăm mai bine în zona militară și de securitate, și, bineînțeles, de pregătirea discuției B9 de mâine.
Imediat după conferința de presă, o să ne întâlnim cu Secretarul General al NATO, domnul Rutte, cu care vom vorbi, de asemenea, despre discuția de mâine și discuția de peste două luni de la Ankara.
Am discutat, bineînțeles, de războiul din Ucraina, de situația din Orientul Mijlociu, am discutat de forțele noastre comune, de militarii români care sunt în Polonia și de militarii polonezi care sunt în România, la Craiova. Am discutat de posibilitatea unui schimb de experiență între ce facem noi la Marea Neagră și ce face Polonia la Marea Baltică. Am vorbit de colaborarea noastră în interiorul NATO și, de asemenea, de colaborarea noastră în interiorul Uniunii Europene în zona militară.
Am vorbit de Republica Moldova și de importanța pentru România a securității pentru Republica Moldova, dar și de procesul de integrare a Republicii Moldova în Uniunea Europeană, pentru care – și pentru una, și pentru alta – există sprijinul părții poloneze. Am discutat de extindere în general a Uniunii Europene, și aici avem poziții similare, că extinderea este benefică pentru securitate, atât în zona de est, cât și în zona Balcanilor de vest, este benefică pentru securitatea Europei în ansamblu.
Am mulțumit domnului Președinte pentru sprijinul pe care Polonia ni-l acordă pentru procesul nostru de aderare la OCDE. Și am vorbit, de asemenea, de partea economică, comercială. Există, așa cum am spus și în martie, când am fost la Varșovia, există o mare oportunitate de colaborare între economiile noastre, și această preocupare va continua, și schimburile noastre diplomatice vor continua în această direcție.
Încă o dată, Polonia este un partener important pentru România și vom continua dialogul.”
Declarațiile președintelui Karol Nawrocki
„Mă bucur foarte mult că încep această vizită la București cu întâlnirea cu Nicușor Dan. Discutăm astăzi, înaintea summitului important pentru NATO, Polonia și România sunt fondatorii formatului B9. Și Inițiativa celor Trei Mări este importantă. Sunt formate care ne dau posibilitatea de a ne prezenta pozițiile la nivel internațional.
Țările noastre fac diagnostice ale pericolelor și tot mai des dau un răspuns pentru pericolele de securitate. Am discutat despre colaborarea industriilor noastre de apărare. Considerăm că noi nu trebuie să fim doar primitori de tehnologie, ci și fabricanți de tehnologie. Industriile noastre pot să contribuie la creșterea rezistenței Europei în fața pericolelor.
Trebuie să simplificăm procedurile de colaborare și să crească participarea statelor din regiune în programele de apărare. Mă bucură decizia României de a achiziționa drone Warmate. În secolul 21, securitate înseamnă și tehnologie, înseamnă și dezvoltarea economiei.
Securitatea merge mână în mână cu dezvoltarea economică. O parte a discuției a fost consacrată potențialului economic. În România avem prezente aproape 2.000 de firme poloneze, este un aliat al Poloniei în care și firmele poloneze se dezvoltă bine. Este important acest lucru despre relațiile noastre bilaterale.
Am discutat despre Republica Moldova. Polonia sprijină parcursul european al Moldovei. Polonia va sprijini toate țările care își doresc să își capete independența față de influența rusă, este strategia noastră națională și punctul meu de vedere ca președinte. Acolo unde se caută independența față de Federația Rusă, acolo se poate conta pe sprijinul Poloniei.
Soldații polonezi și cei români sunt un efect vizibil al relațiilor noastre strategice, un simbol al parteneriatului nostru strategic în cadrul căruia ne construim securitatea.
Participarea țărilor scandinave și a reprezentantului SUA la B9 este importantă. Sunt importante relațiile transatlantice, cu SUA, ca o garanție a securității noastre.
E important, de asemenea, că am vorbit despre securitatea în regiunea Mării Negre și a Mării Baltice. Sunt interconectate aceste probleme, având în vedere atacurile hibride ale Federației Ruse. Vom aprofunda acest tip de experiență în colaborarea noastră pentru securitatea polonezilor și a românilor.
Rămânem parteneri și aliați apropiați, iar relațiile transatlantice rămân fundamentul NATO.”
Participanții la Summitul B9
Summit B9 organizat miercuri, la Palatul Cotroceni, va fi coprezidat de președinții Nicușor Dan și Karol Nawrocki, iar tema generală va fi „Delivering More for Transatlantic Security”, potrivit Administrației Prezidențiale.
La eveniment vor participa:
• Secretarul General NATO, Mark Rutte.
• Președintele Republicii Lituania, Gitanas Nausėda.
• Președintele Republicii Estonia, Alar Karis.
• Președintele Republicii Cehe, Petr Pavel.
• Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs.
• Președintele Republicii Slovace, Peter Pellegrini.
• Președintele Republicii Finlanda, Alexander Stubb.
• Prim-ministrul Regatului Danemarcei, Mette Frederiksen.
• Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
• Subsecretarul de Stat din SUA pentru controlul armamentelor și securitate internațională, Thomas DiNanno.
• Ministrul Apărării din Regatul Suediei, Pål Jonson.
• Ministrul Afacerilor Externe din Regatul Norvegiei, Espen Barth Eide.
• Secretarul de Stat permanent din cadrul Cancelariei Prim-ministrului Islandei, Benedikt Árnason.
• Reprezentantul Permanent al Republicii Bulgaria la NATO, Ambasadorul Nikolay Milkov.
• Ambasadorul Ungariei în România, Kissné Hlatki Katalin.
(Sursa foto: Administrația Prezidențială)
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram
Urmăriți PressHUB și pe Google News!



