România va găzdui cea mai modernă fabrică de pulberi din lume: Rheinmetall Victoria SA, investiție de jumătate de miliard de euro

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News


Armin Papperger, directorul companiei germane Rheinmetall AG, a anunțat că noua fabrică Rheinmetall Victoria SA va fi cea mai avansată unitate de producție din lume pentru pulberi cu bază dublă și triplă. Proiectul, realizat în parteneriat cu statul român, presupune o investiție totală de aproximativ 500 de milioane de euro.

Armin Papperger, directorul general al Rheinmetall AG, a declarat luni, în cadrul unei conferințe de presă susținută alături de premierul Ilie Bolojan la Palatul Victoria, că noua companie Rheinmetall Victoria SA va deveni cea mai modernă facilitate de producție din lume pentru pulberi cu bază dublă și triplă.

„Aceste pulberi sunt esențiale la nivel global, mai ales în Europa, pentru a sprijini capacitățile de apărare – inclusiv pe cele ale României. Vom construi o capacitate de producție de aproximativ 60.000 de încărcături, echivalentul a 300.000 de încărcături modulare, ceea ce ne va situa printre liderii mondiali în domeniul sistemelor de artilerie”, a explicat Papperger.

Citește și: Sondaj Novel Research îl plasează pe Ciprian Ciucu deasupra lui Daniel Băluță la intenția de vot

România, parte a ecosistemului european și NATO în domeniul apărării

Potrivit acestuia, noua fabrică va produce 200 de tone de pulberi pentru nevoile locale, iar investiția totală se ridică la circa jumătate de miliard de euro.

Din această sumă, companiile Rheinmetall vor contribui cu peste 400 de milioane de euro, în timp ce România va investi aproximativ 120 de milioane de euro, cu sprijin din fonduri europene – inclusiv 47 de milioane printr-un program aprobat la Bruxelles și fonduri suplimentare prin Programul SAFE.

„Strategia noastră este ca România să devină o parte integrantă a ecosistemului european și NATO în domeniul apărării”, a subliniat Armin Papperger.

Citește și: Dosarul „10 august” și controlul asupra unui alt Parchet, mizele schimbării din funcție a procurorului Pîrlog

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
PRESShub
PRESShubhttps://www.presshub.ro/
PRESShub este mai mult decât o platformă media – este o portavoce pentru presa independentă. Creată în 2018 de Freedom House România, coagulează 44 de publicații acoperind peste jumătate din teritoriul României, acoperind și diaspora. Într-o țară unde presa locală este adesea sufocată de interese politice, PRESShub este o platformă pentru jurnalismul de la firul ierbii, care crede în puterea comunităților bine informate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

A început protestul în Piața Victoriei. Mesajul organizatorilor: „Este nevoie IAR de fiecare dintre noi”

Protestul intitulat „E nevoie să apărăm democrația!” a început...

Comunitatea Declic dă în judecată CSM

Comunitatea Declic a anunțat contestarea oficială, în instanță, a...