Scoția – România 84-0. „Stejarii” au suferit cea mai drastică înfrângere din istorie

Data:

Scoția – România 84-0. România a suferit a treia înfrângere dureroasă la Cupa Mondială din Franța. După 82-8 cu Irlanda și 76-0 cu Africa de Sud, a venit 84-0 cu Scoția, la Lille, pe stadionul Pierre-Mauroy.

Ambii antrenori au făcut schimbări față de meciul precedent. Eugen Apjok 10, iar Gregor Townsend 13. „Ciulinii” au fost învinși de Africa de Sud cu 18-3, dar au câștigat meciul cu Tonga cu 45-17.

Partida de la Lille a început în aplauzele fanilor români și scoțieni care nu au ezitat să se pozeze împreună înainte de încleștarea de pe teren.

La început, adversarii „stejarilor” au încercat să țină balonul în joc pentru a obosi apărarea românilor, dar românii și-au păstrat disciplina și structura în primele minute.

Hamish Watson a fost cel care a deschis scorul cu un eseu transformat de Ben Healy, 24 de ani, aflat la primul meci pentru Scoția.

Șase eseuri în prima repriză

Apoi eseurile au venit pe bandă rulantă, scoțienii asigurându-și punctul bonus pe care și-l propuseseră încă din prima repriză. Ali Price, Darcy Graham (3), Matt Fagerson au fost cei care și-au trecut numele în casetă de scor cu eseuri, transformate toate de Ben Healy.

Singura acțiune de menționat a României a avut loc în minutul 25 când Jason Tomane a avut o acțiune bună în terenul Scoției, însă a fost neutralizat.

Scorul pauzei a fost 42-0. O tresărire de orgoliu de câteva minute.

Festivalul scoțian a continuat și după pauză, Chris Harris a fost primul urmat Ollie Smith și de Ben Healy. Toate transformate. Era minutul 59 și scorul devenea 63-0.

În minutul 61 a intrat în teren și Florin Surugiu, 38 de ani, aflat la selecția 104 în echipa națională, titrează GSP.ro.