O primărie din Olt a montat ghirlande luminoase pentru Sărbătorile de Iarnă în mai multe puncte din comună şi nu le-a mai dat jos niciodată, din 2022 şi până acum. Instalaţiile din Brebeni s-au degradat din cauza condițiilor meteo şi atârnă peste DJ 546, care traversează comuna, dar şi peste mai multe uliţe ale localităţii.
Potrivit portalului sicap.ai, Primăria Brebeni a luat prin achiziţie directă, în noiembrie 2022, de la o firmă din Piatra Neamţ, patru ghirlande luminoase pentru Sărbătorile de Iarnă. Toată afacerea s-a ridicat la 10.000 de lei, iar în preţ a fost inclus şi montajul ghirlandelor pe un cadrul metalic de patru metri lungime.
Citește și: Robert Fico se zbate „între viaţă şi moarte”. Premierul slovac va fi supus unei intervenţii medicale de urgenţă
Este clar că serviciile n-au inclus şi demontarea, după trecerea Sărbătorilor de iarnă, pentru că ghirlandele au rămas deasupra străzilor de atunci şi până în prezent.
Administraţia locală a fost impasibilă la faptul că acestea s-au degradat, unele s-au rupt atârnând inestetic deasupra drumului, iar firele altora au ajuns legate de indicatoare rutiere pentru a nu încurca traficul.
Contactat telefonic, primarul localităţii, Marian Ivan, susţine că ghirlandele amplasate prin comună în urmă cu doi ani au fost demontate recent.
„Le-am luat pe toate, că nu mai erau bune. Le uscase soarele, le-a copt. Le-am scos acum cu bannerele (electorale – n.red.)”, a declarat el.
![](https://www.presshub.ro/wp-content/uploads/2024/05/Imagini-dezolante-cu-ghirlande-de-Craciun-900x675.jpeg)
Doar că mai multe fotografii făcute în localitate, în data de 15 mai 2024, îl contrazic pe edil.
Articolul integral, în Reporter 24
Urmăriți PressHUB și pe Google News!