Ce vrăji poate face Bolojan împotriva Sistemului?

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Congresul PNL a avut ca obiectiv central pedepsirea dizidenților și despărțirea clară de PSD. Totuși nimeni nu a fost exclus imediat, iar dizidenții mizează pe reușita guvernului Adrian Veștea.

700 de reprezentanți ai PNL au lipsit de la Congres, dar aproape 2000 au fost prezenți. 11 filiale sunt nemulțumite de drumul ales de Ilie Bolojan și de susținătorii lui, așa că au preferat să boicoteze forul suprem al partidului.

Bolojan a vorbit despre cei care „sunt de partea bună a istoriei”, adică susțin politica despărțirii de PSD, și de ceilalți, delimitând în acest fel cele două tabere care trag PNL într-o partea și în cealaltă cu forțe diferite, dar care pot duce la ruperea formațiunii sau, dacă nu, la slăbirea ei.

De „partea bună” s-ar situa majoritatea foștilor președinți ai PNL: fără Alina Gorghiu, aflată printre dizidenții care vor la guvernare cu PSD, fără Nicolae Ciucă și Florin Cîțu, toți trei ajunși în fruntea PNL cu ajutorul fostului președinte Klaus Iohannis.

Pentru a legitima și mai mult Congresul, printre delegați a fost și Din Zamfirescu, membru de 80 de ani al PNL și unicul supraviețuitor din cei 12 membri care au fondat partidul în 1990.

De partea cealaltă se află Adrian Veștea, desemnat de Nicușor Dan ca viitor premier, împreună cu susținătorii lui și care se pregătesc să conteste legalitatea Congresului în Justiție. O justiție care lucrează în favoarea Sistemului, după cum a sugerat primarul capitalei, Ciprian Ciucu.

Continuarea, în Deutsche Welle

Citește și: Congres Extraordinar al PNL | Liberalii aleg conducerea partidului. Ilie Bolojan, reales în funcția de președinte

(Sursa foto: Guvernul României)

spot_imgspot_img
Sabina Fati
Sabina Fati
Jurnalist la Deutsche Welle, Sabina Fati este cunoscută pentru analizele şi editorialele ei pe teme politice, diplomatice şi din sfera relaţiilor internaţionale. A urmat cursuri de ştiinţe politice la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative din Bucureşti. În 2004 a obţinut titlul de doctor în istorie cu o teză despre Transilvania la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“ din Iaşi, sub îndrumarea profesorului Alexandru Zub. Din 2008 până în 2015 a fost visiting professor la Universitatea Bucureşti, Departamentul de Ştiinţe ale Comunicării.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

AUR blochează învestirea Guvernului Veștea. George Simion condiționează dialogul de clarificări de la Cotroceni

Într-o declarație de presă susținută astăzi, George Simion, președintele...

Între Puccini și liniștea serii: reverii vesperale în casa Silviei Kerim, la final de stagiune

Stagiunea de spectacole HEARTH / Casa Kerim se încheie...

Anticorupția, capitolul invizibil din programul de guvernare Veștea

Programul de guvernare al Cabinetului Veștea tratează corupția ca...