Fosta deputată de Bistrița-Năsăud Diana Morar a fost nominalizată pentru funcția de vicepremier, fiind prezentată drept independentă în componența Cabinetului propus de premierul desemnat Adrian Veștea. Nominalizarea marchează revenirea sa în prim-planul politicii naționale, după ce, în urmă cu mai puțin de doi ani, a părăsit PNL în urma conflictului privind listele pentru alegerile parlamentare și s-a refugiat politic în Forța Dreptei, scrie publicația Săptămâna Online.
Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică seara, 21 iunie, la Parlament, programul de guvernare și lista membrilor viitorului Executiv. Diana Morar apare în document drept vicepremier independent, alături de Alina Gorghiu, propusă tot pentru o funcție de vicepremier, și Marian Neacșu, nominalizat vicepremier și ministru al Afacerilor Interne.
Pentru fosta parlamentară de Bistrița-Năsăud este a doua nominalizare guvernamentală din această lună. Diana Morar fusese propusă anterior pentru conducerea Ministerului Muncii în Cabinetul tehnocrat pe care încerca să îl formeze Eugen Tomac. Proiectul nu a mai ajuns însă la vot, după ce Tomac și-a depus mandatul deoarece nu a reușit să obțină sprijinul necesar în Parlament. Ulterior, președintele Nicușor Dan l-a desemnat premier pe Adrian Veștea.
Diana Morar este avocat și a fost deputat de Bistrița-Năsăud în legislatura 2020–2024, mandat obținut pe lista Partidului Național Liberal.
Continuarea, în Saptamana.online
Citește și: Diana Morar, propusă vicepremier „independent” prietenă cu Adriana Georgescu
Citește și: Adrian Veștea a depus la Parlament lista Cabinetului și programul de guvernare
(Sursa foto: Captură foto Facebook / Diana Morar)



