George Simion a mulțumit Administrației Trump pentru excluderea României din programul Visa Waiver

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

George Simion, liderul AUR și candidat la funcția de președinte al României, a declarat într-un interviu acordat influencerului conservator american Jack Posobiec că mulțumește Administrației Trump pentru excluderea României din programul Visa Waiver, scrie G4Media.

„Mesajul de la Washington a fost foarte puternic. Mulțumim Homeland Security și Departamentului de Stat pentru că au transmis României un avertisment, un avertisment corect, că nu mai este o democrație și că nu mai poate fi parte din Programul Visa Waiver”, a afirmat Simion în interviul video, citat de G4Media.

Declarația lui George Simion, la minutul 13.50:

Decizia de a scoate România din acest program a fost luată de Departamentul pentru Securitate Internă și de Departamentul de Stat al SUA cu doar două zile înainte de primul tur al alegerilor prezidențiale. Potrivit comunicatului oficial emis de autoritățile americane, retragerea României din Visa Waiver a fost justificată prin necesitatea protejării integrității programului și a securității frontierelor și imigrației.

Citește și: Gândirea Critică – cheia supraviețuirii democrației moderne în era social media

În document se precizează că România ar putea fi luată din nou în calcul pentru includerea în program, cu condiția respectării criteriilor de eligibilitate prevăzute de legislația americană.

Ministerul Afacerilor Externe de la București a reacționat atunci la această decizie, calificând-o drept una „politică”.

„Regretăm această decizie având în vedere că România a îndeplinit toate elementele pe care legea americană le stipulează pentru accederea în cadrul programului Visa Waiver. Aceasta este însă o decizie politică care este la latitudinea autorităţilor americane şi reflectă priorităţile administraţiei”, a transmis MAE într-un comunicat după excluderea României din Visa Waiver.

Citește și: FOTO Mii de oameni au ieșit în stradă în mai multe orașe din România pentru a susține valorile europene

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Foto: Captură video)

spot_imgspot_img
PRESShub
PRESShubhttps://www.presshub.ro/
PRESShub este mai mult decât o platformă media – este o portavoce pentru presa independentă. Creată în 2018 de Freedom House România, coagulează 44 de publicații acoperind peste jumătate din teritoriul României, acoperind și diaspora. Într-o țară unde presa locală este adesea sufocată de interese politice, PRESShub este o platformă pentru jurnalismul de la firul ierbii, care crede în puterea comunităților bine informate.
1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related