Un general în rezervă deschide lista partidului lui Voiculescu, pentru europarlamentare | Aktual24

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Un general în rezervă deschide lista partidului lui Voiculescu, Partidul Umanist Social Liberal (PUSL), pentru europarlamentare. Formațiunea a considerat că Cristian Barbu este cea mai bună alegere pentru prima poziție pe listele pentru scrutinul din 9 iunie. Ciuvica rămane pe locul trei.

Citește și Cine este mai bine văzut ca președinte al României între Ciucă și Ciolacu. Unde se află Drulă. Ce șanse are Geoană

Un general în rezervă deschide lista. Mai este și fost rector

PUSL, partid controlat de Dan Voiculescu, are pe prima poziție pe lista cu candidați la europarlamentare un general în rezervă. Lista a fost definitivată vineri. Pe primul loc se află generalul în rezervă Cristian Barbu, 64 de ani.

Citește și Listele uriașe de semnături pentru candidați, un obstacol anti-democratic. Țările UE au praguri simbolice

Acesta este profesor asociat la Academia Tehnică Militară, fiind rector și comandant al acestei instituții în perioada 2009-2016.

Barbu a absolvit academia în anul 1983, fiind specializat în achiziții de armament, artilerie și rachete.

Continuarea în Aktual24

Și Ciuvică este pe liste

Pe locul trei pe lista de europarlamentare a partidului lui Voiculescu se mai află și vedeta Antena 3 Mugur Ciuvică. Acesta și-a câștigat notorietatea în trecut drept un critic vehement al fostului președinte Traian Băsescu. 

Pe lista PUSL se află și fostul deputat Liviu-Bogdan Ciucă, deputat gălățean tot pentru formațiunile lui Voiculescu, care a avut probleme cu legea.

Bogdan Jelea a activat anterior în PNL, fiind chiar liderul consilierilor locali PNL din Sectorul 5. Totuși, a fost exclus din partid după ce a participat la emisiunea lui Mihai Gâdea de la Antena 3, încălcând astfel o decizie luată de conducerea centrală. 

Un alt nume important de pe lista PUSL este Daniel Ionașcu. Acesta este un avocat apropiat de Dan Voiculescu și o prezență constantă în platourile postului Antena 3. În trecut a fost președintele executiv al PPU-SL

Citește și Cum reușește Cătălin Cîrstoiu să îndeplinească 4 funcții importante într-o zi: nu răspunde la telefon

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
PRESShub
PRESShubhttps://www.presshub.ro/
PRESShub este mai mult decât o platformă media – este o portavoce pentru presa independentă. Creată în 2018 de Freedom House România, coagulează 44 de publicații acoperind peste jumătate din teritoriul României, acoperind și diaspora. Într-o țară unde presa locală este adesea sufocată de interese politice, PRESShub este o platformă pentru jurnalismul de la firul ierbii, care crede în puterea comunităților bine informate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related