La conducerea filialelor PNL se întorc vechi baroni și se aduc oameni din SOS. Liberalii au început excluderea dizidenților, dar dacă în locul lor sunt aduși oameni îndoielnici, reforma anunțată ar putea eșua.
Biroul Permanent al PNL a decis aseară să nu prelungească mandatele de conducere pentru 12 filiale și să-i excludă pe cei care au trecut de partea PSD și a președintelui Nicușor Dan. Vor fi pedepsiți liderii filialelor care au boicotat Congresul de duminică, dar și cei care au susținut zgomotos guvernul Veștea. Pe listă sunt filialele Argeș, Ilfov, Braşov, Călăraşi, Galaţi, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, sectoarele 2, 3, 4 şi 5. În unele locuri au fost deja propuși înlocuitori.
În locul lui Hubert Thuma, un critic acid al guvernului Bolojan, a fost readus în fruntea filialei Ilfov Marian Petrache, 67 de ani, fost prefect și președinte al Consiliului Județean, acuzat de luare de mită și șantaj, într-un dosar care a fost închis în 2018, lăsând în urmă însă amintirile despre felul în care Petrache stăpânea zona și se bucura de privilegiile funcțiilor.
Apoi, la Brașov, în locul lui Adrian Veștea a fost readus vechiul lider PD, George Scripcaru, 60 de ani, care l-a încurajat și susținut public pe Veștea în cursa lui pentru guvernare și care se află într-o alianță extinsă cu PSD în Consiliul Local de la Brașov.
Aceste rocade făcute în grabă de conducerea liberalilor nu sugerează o direcție de reformare. În fruntea filialei Ialomița a fost instalat interimar fără o analiză prea clară senatorul Adrian Peiu, ales pe listele SOS, ca recompensă că nu a votat guvernul Veștea.
Continuarea, în Deutsche Welle
(Sursa foto: Guvernul României)



