Încă un român ucis în războiul din Israel

Data:

O persoană cu dublă cetățenie, israeliano-română, dată dispărută joi de către familia sa, a murit, anunțul fiind făcut de autoritățile israeliene, potrivit Ministerul Afacerilor Externe.

„Ministerul Afacerilor Externe informează cu regret că, până în prezent, se confirmă decesul a două persoane cu dublă cetățenie, israeliano-română, cu domiciliul în Statul Israel, astfel:

  • persoana al cărei deces a fost anunțat de către autoritățile israeliene la data de 9 octombrie 2023, care deținea cetățenie israeliano-română, cu domiciliul în Statul Israel;
  • persoana pe care familia a declarat-o dispărută la data de 12 octombrie 2023 și al cărei deces a fost confirmat de autoritățile israeliene la data de 13 octombrie 2023”, a transmis MAE.

Ministerul Afacerilor Externe transmite condoleanțe familiilor și își exprimă regretul profund pentru victimele acestor atacuri. De asemenea, reiterează condamnarea fermă a terorismului în toate formele sale de manifestare.

Citește și Interesele Chinei în România. Cine sunt politicienii care promovează

Autorităţile din România au anunțat joi că fac verificări, după ce a apărut informaţia potrivit căreia un român ar fi între persoanele dispărute în Israel, în urma atacurilor lansate sâmbătă de Hamas. Luni, Ministerul de Externe de la București a anunțat că un român care avea şi cetăţenia israeliană a murit în urma atacurilor din Israel. El a servit în Forţele de Apărare ale Israelului, potrivit oficialilor Ministerului Afacerilor Externe.

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Multe țări din flancul estic al NATO își schimbă miniștrii Apărării

Schimbări care numai în cazul cel mai recent, al...

Reconstrucția Ucrainei cere imaginație: BERD lansează un mecanism-pilot pentru reducere parțială a datoriilor

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare lansează un nou...

Spania cere o capacitate militară proprie a UE: „Trebuie să recreăm magia descurajării”

Uniunea Europeană trebuie să își construiască propria capacitate militară...

Surprizele lui Putin: liderul de la Kremlin îl propune pe fostul cancelar Schröder drept posibil nou mediator

Președintele rus Vladimir Putin l-a propus surprinzător pe fostul...