Judecătoarea Maria Rădulescu de la Judecătoria Ploiești a reacționat pe Facebook după decizia pronunțată luni, 22 iunie 2026, de Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) în dosarul său disciplinar, anunțând că își va depune demisia din magistratură dacă Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) nu va suspenda efectele hotărârii instanței supreme.
Completul de 5 judecători al ÎCCJ a admis recursul magistratei și a înlocuit sancțiunea excluderii din magistratură, aplicată inițial de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) pe 20 mai 2025, cu mutarea disciplinară pentru o perioadă efectivă de un an. Din cele trei abateri disciplinare imputate inițial, instanța a reținut, în unanimitate, doar una. Doi dintre judecătorii completului au exprimat opinie separată, apreciind că pentru abaterea reținută ar fi fost suficient un avertisment.
Reacția judecătoarei: nu este o victorie
Pe pagina sa de Facebook, Maria Rădulescu a respins ideea că decizia ar reprezenta o reușită pentru ea, subliniind că rămâne sancționată și că, în opinia sa, reducerea unei sancțiuni nu repară o procedură pe care o consideră „profund nedreaptă”.
Magistrata a precizat că nu a cerut niciodată o sancțiune mai blândă, ci anularea integrală a acțiunii disciplinare sau respingerea acesteia ca nefondată, motivând că nu este vorba despre orgoliu, ci despre limitele puterii disciplinare exercitate asupra ei. Ea a acuzat modul în care a fost construită acuzația împotriva sa, folosirea unor date privind viața privată și medicală, respingerea apărărilor sale și transformarea repetată a exercitării drepturilor procesuale într-un argument folosit împotriva ei.
Citește și: De la sala de judecată la dezbaterea politică. Magistrații care nu mai disting rolurile
Demisie condiționată de decizia CEDO
Judecătoarea a precizat că plângerea la CEDO este redactată de mult timp, fiind pregătită încă din timpul procesului, și că va solicita Curții Europene suspendarea de urgență a efectelor hotărârii ÎCCJ, printr-o cerere de măsuri interimare. Dacă CEDO nu va suspenda efectele hotărârii, Maria Rădulescu a anunțat că își va depune demisia din magistratură. Ea a insistat că acest gest nu ar fi unul de renunțare, ci refuzul de a legitima, prin continuarea exercitării funcției, o sancțiune pe care o consideră rezultatul unei proceduri viciate.
Procedura disciplinară împotriva judecătoarei a fost declanșată la finalul anului 2024 de Inspecția Judiciară, care i-a imputat atitudini conflictuale față de conducerea instanței și colegi, precum și nerespectarea termenelor legale de soluționare a cauzelor. CSM a dispus excluderea sa din magistratură în mai 2025, decizie pe care Maria Rădulescu a contestat-o la ÎCCJ.



