Trădarea trădărilor, totul e trădare. Dar ce-ar fi politica fără trădare? Ar fi ca mâncarea fără sare și spitalul fără nosocomiale.
Dar ce ne-a spus Nicușor nouă acum? Că ,,guvernul nu trebuia să cadă”. Serios? De ce n-a spus asta atunci când PSD și AUR puneau la cale căderea iar el se trăda chiar și pe sine retrăgându-se în ”echidistanță” între realism și populism care a deschisa calea tuturor trădărilor.Că intenția lui Nicușor (nomen est omen!) a fost de a sparge PNL a confirmat chiar resemnatul Tomac explicând că asigurându-l pe Veștea de 240 de voturi președintele se aștepta ca acesta să rupă o halcă mare din PNL. Supraestimare! Deștept ca Dăncilă și carismatic ca Gavrilă, Veștea nu putea atrage decât cutre care, de cum văd un scaun moale la mezat, se reped la el ca muștele la rahat. Că Veștea e candidatul PSD s-a văzut imediat: Neacșu a fost ,,mijlocitorul” și veștitorul desemnatului în vânătoarea de voturi care a mers atât de prost încât desemnatul și-a tot amânat depunerea actelor în vederea votării. Pe parcurs, Nicușor s-a întâlnit la Bruxelles (la o cafea) cu Tomac, Rareș și Negrescu (PSD) talonați de gen. Pahonțu (SPP). Hopa! Asculta președintele sfatul lui Becali de a-l pune pe Pahonțu să caute ceva de șantajat la Bolojan? Între timp Bolojan a convocat congresul extraordinar al PNL pentru confirmarea sa și a echipei sale la conducerea partidului dar mai ales pentru regăsirea identității PNL care pierise de ani de zile sub perna PSD. Tabăra Veștea (Thuma, Rareș, Gorghiu, Bode) a lipsit acuzând ,,userizarea” partidului fără să-și vadă propria pesedizare.
Continuarea, în Revista22.ro



